"IJsland loog over Icesave"
De IJslandse Centrale Bank heeft De Nederlandsche Bank voorgelogen over de financiële situatie bij Landsbanki, het moederbedrijf van Icesave. Dat zei Arnold Schilder, de vroegere directeur Toezicht van DNB, tegen de commissie-De Wit. Die Tweede Kamercommissie onderzoekt de oorzaken van de kredietcrisis en vraagt nu alle hoofdrolspelers naar hun mening. Schilder gaf tijdens het verhoor aan dat DNB regelmatig vroeg naar de toestand van Landsbanki. Als reactie kwam steeds een 'hallelujaverhaal'.
Schilder vertelde de commissieleden dat wel meer centrale banken niet het achterste van hun tong laten zien. Maar IJsland spande wel de kroon. „Het was de enige keer dat we echt voor de gek zijn gehouden.” De oud-directeur Toezicht gaf aan dat een toezichthouder langer moet doorzeuren om informatie boven tafel te krijgen. Volgens Schilder was DNB al behoudend bij het beoordelen van risico's. Maar achteraf bezien was dat niet voldoende.
In 2008 trok Icesave de aandacht met een hoge spaarrente. Veel Nederlanders stortten hun spaargeld bij deze bank. In het najaar ging Icesave over de kop. Op basis van de garantieregeling zou 20.000 Euro voor rekening komen van IJsland. Onze regering schoot het bedrag voor, maar wil het bedrag graag terug van de IJslanders. IJsland en Nederland sloten een overeenkomst, maar de IJslandse president weigerde zijn handtekening te zetten. Nu kunnen de eilandbewoners volgende maand via een referendum aangeven of ze akkoord gaan met de voorwaarden.
Amsterdam, 2 februari 2010
Reacties
|
Johan de Visser 03-02-2010 | 12:01
Ik vind dat DNB in het geval van Icesave zich als een naïeveling heeft gedragen. Ze had een onafhankelijk onderzoek moeten instellen en niet moeten afgaan op wat haar collega toezichthouder aan informatie geeft. Een toezichthouder is er altijd bij gebaat om rond een probleemgeval rust te bewaren en kan derhalve niet met de waarheid boven tafel komen. DNB doet niet anders voor de Nederlandse Instellingen. Hoelang hebben ze bij DSB niet gezegd dat er niets aan de hand is?
|
|
Minister Jan Kees de Jager (Financiën) bespreekt woensdagochtend met de Tweede Kamer de voortgang in de onderhandelingen met IJsland over de terugbetalingsregeling na de ondergang van internetspaarbank Icesave.
Afgelopen weekeinde zei de IJslandse bevolking massaal nee tegen een afspraak die Nederland en Groot-Britta
Meer...
De naam Fortis Bank Nederland verdwijnt vanaf april uit het straatbeeld. Door de integratie met ABN Amro zal het logo van ABN Amro op de gevels van de kantoren komen. Dat heeft ABN Amro dinsdag bekendgemaakt. ABN Amro en Fortis Bank Nederland, tijdens de financiële crisis in handen van de Nederlandse staat gekomen, beg
Meer...
De IJslanders hebben zoals verwacht zaterdag in een referendum het akkoord afgewezen dat de regering wilde sluiten met Groot-Brittannië en Nederland over de betaling van 3,8 miljard Euro in verband met de ondergang in 2008 van de IJslandse internetspaarbank Icesave. Nadat de stembureaus in de avond waren gesloten, werd
Meer...
De ondergang van DSB Bank kost de Rabobank 200 miljoen Euro. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers van de bank. Ook nu pleit de Rabobank voor een aanpassing van het garantiestelsel. Piet Moerland, topman van de bank, wil een 'selectie aan de poort'. De Nederlandsche Bank (DNB) moet banken de toegang
Meer...
Ook de nieuwste voorstellen van Nederland en Engeland om tot overeenstemming te komen over de terugbetaling van de Icesave schulden kunnen niet op goedkeuring van IJsland rekenen. In de laatste voorstellen werd de vaste rente omgezet in een variabele rente. Met dit voorstel zou IJsland 450 miljoen Euro goedkoper uit zi
Meer...